Pompy ciepła jako źródło ciepła dla twojego domu

pompy cieplne
Autor EKO2020 opublikowano 19-06-2019

Czy pompy ciepła stanowią alternatywę dla kotłów i klimatyzatorów?

W przypadku klimatów umiarkowanych o potrzebach w zakresie ogrzewania i chłodzenia pompy ciepła stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców i klimatyzatorów. Podobnie jak w przypadku lodówki, pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z chłodnej przestrzeni do ciepłej, dzięki czemu chłodna przestrzeń jest chłodniejsza, a przestrzeń ciepła cieplejsza. Podczas sezonu grzewczego, pompy ciepła przenoszą ciepło z zewnątrz do domu, a podczas sezonu chłodniczego, pompy ciepła przenoszą ciepło z domu na zewnątrz. Ponieważ przenoszą one ciepło zamiast je generować, pompy ciepła mogą zapewnić ekwiwalentne warunki przestrzenne przy zaledwie jednej czwartej kosztów eksploatacji konwencjonalnych urządzeń grzewczych lub chłodzących.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła: powietrze-powietrze, źródło wody i energia geotermalna. Zbierają one ciepło z powietrza, wody lub ziemi poza domem i koncentrują je do wykorzystania wewnątrz. Najpopularniejszym typem pompy ciepła jest pompa ciepła typu powietrze-źródło która przekazuje ciepło pomiędzy domem a powietrzem z zewnątrz. Dzisiejsza pompa ciepła może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie o około 50% w porównaniu z ogrzewaniem oporowym, takim, jak piece i grzejniki płytowe. Wysoko wydajne pompy ciepła osuszają również lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne, co skutkuje mniejszym zużyciem energii i większym komfortem chłodzenia w miesiącach letnich. W ostatnich latach technologia pomp ciepła wykorzystujących powietrze rozwinęła się w taki sposób, że oferuje obecnie uzasadnioną alternatywę ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych regionach. W domach bez kanałów pompy ciepła ze źródłem powietrznym są również dostępne w wersji bezkanałowej, zwanej minisplitową pompą ciepła. Ponadto specjalny rodzaj pompy ciepła ze źródłem powietrza nazywanej "agregatem chłodniczym z obiegiem wstecznym" generuje ciepłą i zimną wodę, a nie powietrze, co pozwala na stosowanie jej w systemach ogrzewania podłogowego w trybie ogrzewania.

Jakie są zalety geotermalnych pomp ciepła?

Pompy ciepła typu geotermalnego (gruntowego lub wodnego) osiągają wyższą wydajność poprzez przekazywanie ciepła pomiędzy domem a ziemią lub pobliskim źródłem wody. Mimo że instalacja geotermalnych pomp ciepła kosztuje więcej, charakteryzują się one niskimi kosztami operacyjnymi ponieważ wykorzystują stosunkowo stałą temperaturę gruntu lub wody. Geotermalne (lub gruntowe) pompy ciepła mają pewne istotne zalety. Mogą one zmniejszyć zużycie energii o 30%-60%, kontrolować wilgotność, są solidne i niezawodne oraz pasują do wielu różnych domów. To czy, geotermalna pompa ciepła jest odpowiednio dobrana zależy od wielkości działki, podłoża i położenia. Pompy ciepła ze źródeł naziemnych lub wodnych mogą być stosowane w trudnych warunkach klimatycznych. 

Logo eko 2020

EKO2020 jest jedną z wiodących firm działających na rynku handlowo-usługowym w branży grzewczej.
Naszym celem jest oferowanie klientom skutecznych i komfortowych systemów grzewczych z asortymentu polskich i zagranicznych producentów oraz dystrybucja i instalowanie urządzeń najnowszej generacji.

Preferujemy wyłącznie ekologiczne rozwiązania technologiczne, dlatego oferowane przez nas urządzenia są bezpieczne dla środowiska. Produkty spełniają wymogi emisyjne określone w dyrektywie Ecodesign, a także zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu oferowane przez nas produkty figurują na państwowych listach dofinansowań urządzeń wielu krajów UE.